February 12, 2015
Contact: Jill Moberley, Public Information Officer
For Immediate Release
The Dayton Public Schools District Science and Technology Fair was held Feb. 7. Division winners, along with other projects rated superior, from grades five through 12 will advance to the West District Science Day regional competition, held at Central State University on March 21.
* indicates a superior rating
Preschool, Class Projects
PreK Alicia Warner/Rosa Parks What Will Happen to Our Tape 1st
When We Add Heat or Cold?
PreK Victoria Scarbrough/CAE Girls Acad. Milk Bunnies 2nd
PreK Cindy Bretlinger/Rosa Parks Cookies 3rd
Division I, Class Projects
K Santha Josyula/River’s Edge* Jingle Mingle Music 1st
PreK Sonja Black/Horace Mann What is Magnetic? 2nd
1 Traci West and Nichole Rogers/Louise Troy What Floats Your Boat? 3rd
Division II, Individual
3 Robert Ingram/River’s Edge* Vehicles-Speed Differentiation 1st
2 Julia Thacker-Mann/River’s Edge* What Types of Water Makes Plants
Grow the Tallest? 2nd
3 Murad Kambarov/Wright Brothers* Lego Quake 3rd
4 Krystian Hayes/Louise Troy* Loopy Prints
3 Dorian Lawrence/Valerie* Toilet Paper Bridge
3 Mikale McGhee/Dayton Boys Prep* Will This Fan Work?
Division II, Class
2 Cheri Beddies/Edison* Are You Color Smart? 1st
2 Aja Haywood/Louise Troy* Taste Perception 2nd
3 Sanjii Johnigan/World of Wonder It All Started with Squanto 3rd
3 Lavita Williams and Julie Clausing/Edison* Good Vibrations
K-2 Christiana Woo/Meadowdale PreK-8* Snap, Crackle, Popcorn
2 Nancy Vogel/World of Wonder* Does Clay Float?
3 Jennifer Knupp/Eastmont* Don’t Bug Me!
Division II, Teams
3 Aziza Hamadi and Dylan Lorenz/Wright Brothers* McWorms 1st
3 Roni Smith, Isaiah Rhodes, and King-David Brown/Louise Troy*
Magnetic Power 2nd
3 Avionna Curry, Marcus Beckworth, and Xavier White/Louise Troy*
Bouncing Balls 3rd
Division III, Individual
4 Simeon Tucker/Dayton Boys Prep Acad.* The Soda Effect 1st
4 A’Aryah Davis/Edison Poppin’ 2nd
4 Isis Cartwright/CAE Girls Academy Can Milk Turn Into Plastic? 3rd
4 Jonnray Moncree/Dayton Boys Prep Acad.* Does Freezing Batteries Prolong
Their Life?
Division III, Teams
4 Tucker Smith and Riley Engle/Wright Brothers* Mega Art Bot 1st
4 Kabatesi Nishinwe and Demi Cos/Fairview* Yeasty Beasties 2nd
4 Lilly Smith, Alyssa Hughes, and Angel Pack/Cleveland*
Before and After Mixing 3rd
Division IV, Individual
5 Aidan Hudson/River’s Edge* Geometric Gumdrops 1st
6 Nico Balint/Eastmont* Think Fast! 2nd
5 Ian Fitzgerald/River’s Edge* The Battery Battle 3rd
5 Amira Webb/CAE Girls Academy* What Flavor is Your Color?
6 Erin Preston/Wright Brothers* Eggcelent
5 Raveena Tandan/Ruskin* Creating Static Electricity
6 Destiny Love/Valerie* Magic Balloon
5 Laura Smith/Ruskin* Moldelicious Bread
Division V, Individual
8 Casey Turner/Stivers* Hushed Highways: The Effects of Barrier
Types on Highway Noise 1st
7 Eja Boddie/Kiser* Pretty Packaging 2nd
8 Brittney Ashley/Eastmont* Burn, Gas, Burn 3rd
Division V, Teams
7 Salvi Kambarova and Sevda Ismailova/Wright Brothers*
Cool Mints 1st
7 Travell Shoffner, Anthony James, and Dion Gatewood/Edison
Power of the Plants 2nd
8 Jeniya Jones and Dayanni Weaver/Kiser Solar Dog Cooker 3rd
Division VI, Individual
11 Cortney Mitchem/Ponitz* The Investigation of PGLO as a Transformation
Process using E.coli 1st
12 Craionna Charles/Ponitz* Chemical, Physical and Cellular Analyses of
Uranalysis Samples 2nd
11 Mahogany Estes/Ponitz* The Synthesis, Purification, and Yield of
Acetylsalicyclic Acid 3rd
12 Justin Barbour/Ponitz* The Analysis of Dugesia Tigrina Regenerative
Rates
Division VI, Teams
11 Shadayah Lawrence and Courtney Allman/Ponitz* The Analysis of Medicinal Plans vs
Hand Sanitizer as an Antimicrobial Killer 1st
11 Destiny Peyton and Andrew Kerns/Ponitz The Extraction, Amplification, and
Sequencing of DNA from Fish 2nd
9 Brittany Underwood and Airren Davis/Thurgood Marshall
Plants and Pollution 3rd
Material, Manufacturing, Engineering and Technologies, Team or Individual
7 Eja Boddie/Kiser Pretty Packaging 1st
5 James Kuntz/Cleveland Monster is a Monster to the Heart 2nd
8 Zadarian Wilson and Ravon Hardin Ocean Water 3rd
Inventions, Team or Individual
4 Tse’Kai Walker and Julian Torres/River’s Edge* Ultimate Camping Device 1st
4 Nathan Doucette/River’s Edge* The Illuminator 2nd
4 Mekensey Mosley and Jayla Reed/River’s Edge* Cane Fabulous 3rd
Construction and Engineering, Individual
8 Casey Turney/Stivers Hushed Highways: The Effects of Barrier Types 1st
5 Aidan Hudson/River’s Edge Geometric Gumdrops 2nd
6 Damonte Maston/Edwin Joel Brown Electricity in Play Dough 3rd
-30-
Share this Post